Profilaktyka
Jeśli uprawiamy narciarstwo poza trasowe, ski-alpinizm, czy zimową turystykę wysokogórską, należy przestrzegać pewnych reguł, które zwiększą szanse na uniknięcie wypadku lawinowego.
- Przed wyjściem w góry należy zapoznać się z komunikatem lawinowym na dany teren.
- Gdy nie mamy pewności co do zagrożeń lawinowych w danym terenie należy zapytać ratowników górskich, czy planowana przez nas trasa zjazdu czy wycieczki nie jest zagrożona zejściem lawin.
- Należy stosować się do znaków lawinowych umieszczonych w terenie.
- W góry nie należy wychodzić samotnie.
- Wychodząc ze schroniska, stacji kolejki itp. należy włączyć “pips-a” na nadawanie. Sprawdzić czy “pips-y ” działają powinien instruktor, kierownik grupy czy przewodnik.
- W miejscu zakwaterowania należy pozostawić informację o planowanej trasie zjazdu (wycieczki) i przewidywanej godzinie powrotu.
- Jeśli mamy ze sobą tel. komórkowy należy wpisać numer alarmowy działającej na tym terenie służby ratowniczej, by w razie wypadku jak najszybciej o nim powiadomić ratowników.
- Trasę zjazdu czy podejścia wybieramy tak, by być jak najmniej narażonym na zejście lawin.
- Gdy musimy wejść czy wjechać w teren zwiększonego ryzyka lawinowego należy robić to pojedynczo. Pozostali obserwują pokonującego niebezpieczny odcinek terenu.
- Przed wejściem w taki teren należy odpiąć pas biodrowy plecaka, kijki trzymać luźno, tak by w razie porwania przez lawinę przedmioty te nie były dla nas kotwicą.
- Należy podchodzić i zjeżdżać tym samym śladem zachowując stosowne odległości tak by nadmiernie nie obciążać pokrywy śnieżnej.
- Zjeżdżając należy wykonywać skręty o dużym promieniu. Skręty krótkie bardziej obciążają pokrywę śnieżną.
- Gdy nie masz dużego doświadczenia w poruszaniu się w terenie poza trasami nie idź tam bez kogoś kto ma takie doświadczenie i jest w stanie zapewnić grupie bezpieczeństwo.
Gdy uważasz się już za lawinowego eksperta to: Uważaj! Lawina nie wie, że jesteś ekspertem!