Sprzęt do ratownictwa
Wybierając się na poza trasowe zjazdy, czy uprawiając alpinizm, należy pamiętać o zabraniu ze sobą przedmiotów wymienionych poniżej. Każdy element lawinowego wyposażenia jest ważny i konieczny! Brak jednego z nich może w praktyce uniemożliwić skuteczną pomoc zasypanemu w lawinie.
Detektory lawinowe PIPS
Wykrywacz to w istocie zminiaturyzowane urządzenie elektroniczne (ważące około 250g, wielkości paczki papierosów), działające jako nadajnik bądź odbiornik fal radiowych. Podczas wyjścia w góry włączony na nadawanie, wysyła fale radiowe o stałej częstotliwości (457kHz). W przypadku zasypania przez lawinę posiadacza takiego urządzenia; świadkowie wypadku lawinowego bądź przybyli na miejsce ratownicy, przełączają swoje “pips-y” na odbiór i kierując się sygnałem wysyłanym przez “pips-a” zasypanej osoby, precyzyjnie namierzają miejsce, w którym ona leży i mogą ją dość szybko wydobyć z lawiny. Odbiornik, dzięki regulowanej czułości i antenie kierunkowej pozwala na zlokalizowanie nadającego urządzenia z odległości około 40m, z dokładnością do około 0,5-1m.
“Pips-a” powinien posiadać każdy, kto uprawia poza trasowe narciarstwo wysokogórskie, ski-alpinizm i alpinizm. Aby lawina nie zdarła z nas “pips-a” musi on być przypięty pod ubraniem do naszego ciała.
Zasady dotyczące detektorów lawinowych:
- przed wyjściem kontrola stanu baterii (min. 50%);
- nie używać akumulatorków!
- powinien być noszony na spodniej (najlepiej ostatniej nierozpinanej) warstwie odzieży;
- należy założyć na siebie od razu podczas ubierania;
- włączamy od razu po wyjściu na wycieczkę;
- przed wyjściem w teren warto skontrolować jego działanie.
Sonda lawinowa
Jest to składany lub skręcany z około 50cm odcinków metalowy pręt lub urka, o całkowitej długości 2,3-3,5m. Służy nam do sondowania pokrywy śnieżnej poprzez jej wbijanie w śnieg, celem namierzenia (wysondowania) dokładnego położenia zasypanej przez lawinę osoby. Po namierzeniu “pips-em” miejsca, w którym leży ona zasypana, sondujemy to miejsce, by dokładnie określić jej położenie. W tym celu wbijamy sondę co 25-30 cm i w ten sposób jesteśmy w stanie osondować sylwetkę zasypanej osoby, oraz głębokość na jakiej ona leży.
Łopata lawinowa
W specjalistycznych sklepach sportowych można kupić łopatkę składaną, metalową lub z tworzywa, która po złożeniu styliska zajmuje niewiele miejsca, jest lekka i poręczna.
Plecaki z poduszkami powietrznymi
Plecak typu ABS
Plecak, w którego bocznych kieszeniach (lub również w górnej) są zamontowane balony, które po uruchomieniu systemu (zerwaniu zawleczki jak w spadochronach) wypełniają się gazem sprężonym w butlach na dnie plecaka, a częściowo powietrzem z otoczenia. Dzięki temu posiadacz takiego plecaka nie jest wciągany przez lawinę w głąb, tylko unosi się na jej powierzchni. Plecaki takie nie zapobiegają jednak urazom mechanicznym w wyniku uderzenia czy zgniecenia.
Plecak Snowpulse
Działa podobnie jak ABS: 150-litrowy balon wystrzeliwany jest za pomocą pojemnika ze sprężonym powietrzem, dodatkowo jednak chroni kręgosłup szyjny i głowę przed urazami.
Plecak BCA Airbag
Działa podobnie jak poprzednie – 150-litrowy balon wystrzeliwany jest za pomocą pojemnika ze sprężonym powietrzem. Dodatkowo chroni częściowo głowę przed urazami.
System Avalung Black Diamond i plecaki z Avalungiem
System Avalung został opracowany przez firmę Black Diamond. Pozwala oddychać pod śniegiem za pomocą rurki, która pochłania dwutlenek węgla z procesu oddychania i wydala na zewnątrz. Powietrza powinno starczyć na 58 minut. Może być noszony oddzielnie lub w całości z plecakiem.