Spadające kamienie
Wędrując górskimi ściekami w skalnym terenie, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że w każdej chwili jesteśmy narażeni na spadające kamienie. Zagrożenie to zwiększa się, gdy po poprowadzonej wyżej ścieżce idą osoby, które potencjalnie mogą, przez swoją nieuwagę, strącić na nas kamienie.
Objawy i skutki
- Są wynikiem: wietrzenia skał, erozji stromych stoków; strącania przez wodę, nieostrożnych turystów, gwałtownego podmuchu wiatru oraz ukruszenia w skutek uderzenia pioruna.
- Kamienie spadają jako: pojedyncze odłamki, grad kamieni; a niekiedy duże bloki skalne mogą spowodować lawinę kamienną.
- Naturalnymi torami są żleby, rynny, kominy, depresje, czyli wszelkie wklęsłe formacje skalne. Należy mieć jednak świadomość, że spadające kamienie można spotkać wszędzie, na ścianach skalnych i stromych skałach.
- Zasypanie przez kamienną lawinę.
- Odpadnięcie wskutek utraty fizycznej równowagi lub (chwilowej) utraty przytomności.
- Obrażenia ciała.
Jak sobie radzić
- Ochronę naturalną stanowią w terenie skalnym przewieszki, wszelkie wysokie, pionowe progi skalne i duże skalne bloki.
- Przed pojedynczymi kamieniami nie należy uciekać w panice i do ostatniej chwili śledzić ich bieg, aby odskoczyć w bezpieczną stronę. Uciekając chaotycznie można nadbiec właśnie pod spadający kamień, który odbijając się zmienił swój tor w ostatniej chwili.
- Teren narażony należy przebywać pojedynczo, wcześniej wybierając naturalne osłony, za którymi będzie można się schronić.
- Gdy słychać odgłos spadających kamieni, a nie ma możliwości schronienia, należy kucnąć i obrócić się tyłem w kierunku dostokowym, osłonić głowę rękoma lub plecakiem, który stanowi pewne, choć prowizoryczne zabezpieczenie.
- Wędrując skalnym terenem należy uważać na ruchome kamienie, głazy czy rumosz, które strącone mogą ugodzić innych, niżej idących turystów.
WRÓĆ DO GŁÓWNEGO MENU: