Program GOPR “Bądź bezpieczny w górach”
Internetowy program stworzony przez ratowników GOPR zyskał uznanie nie tylko 66 tys. użytkowników, którzy odwiedzili jego witrynę. To pierwszy przypadek w kraju, by do przekazania wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, profilaktyki unikania wypadkom w górach oraz zachowania się w sytuacjach ekstremalnych, wykorzystano metodę szkoleniową, tzw. e-learning.
Zawartość szkolenia jest podana w bardzo atrakcyjny sposób i mimo tego, że szkolenie składa się z około 100 ekranów, czas nauki się nie dłuży. Taki efekt uzyskano dzięki zastosowaniu m.in.:
- przystępnego podania wiedzy – na poszczególnych ekranach treść szkolenia czyta lektor (narrator),
a komentarz do niej wygłasza wirtualny ratownik, doradca, który prowadzi uczestnika poprzez poszczególne ekrany, komentując podaną wiedzę w dowcipny sposób. - podziału wiedzy na trzy lekcje (pierwsza pomoc, profilaktyka, zachowanie się w sytuacjach ekstremalnych), co zapewnia różnorodność formy podanej wiedzy (np. animacje w pierwszej pomocy, opisy akcji ratunkowych w profilaktyce). Dodatkowo wprowadzenie trzech różnych wirtualnych ratowników pozwala na wyraźne rozróżnienie treści poszczególnych lekcji.
- różnych form interakcji uczącego się z prowadzącymi – w formie quizów, testów wiedzy, co pozwala na przyswojenie wiedzy z wykorzystaniem założeń pedagogiki afektywnej (uczenie się przez zabawę
z wykorzystaniem emocji). Udział w szkoleniu jest bezpłatny, aby się przeszkolić wystarczy komputer podłączony do sieci Internet.
Po raz pierwszy w kraju, szkolenie e-learning z zakresu profilaktyki, zostało uznane jako środek dydaktyczny zalecany do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania i wpisany do wykazu środków dydaktycznych przeznaczonych do kształcenia ogólnego, edukacji prozdrowotnej, na poziomie gimnazjum, liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej.
Stworzenie projektu było inspirowane doświadczeniem i przemyśleniami ratowników z sekcji profilaktyki Podhalańskiej Grupy GOPR oraz własnymi spostrzeżeniami twórców projektu z firmy eSynergia, poczynionymi na przestrzeni lat we wszystkich górach naszego kraju. W konsekwencji powstał projekt będący zmodyfikowaną technologicznie wersją już prowadzonych, w tradycyjny sposób szkoleń, przez uprzednio wymienionych ratowników. Projekt zakłada przekazanie wiedzy z zakresu:
- zasad udzielania pierwszej pomocy,
- zachowywania się i radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych,
- sposobu przygotowywania się do pobytu w górach o każdej porze roku, jak się ubrać, co ze sobą zabrać, co jeść i pić itp.
Głównym powodem konieczności realizacji projektu jest rosnąca liczba turystów górskich, a co za tym idzie liczba wypadków, jakim ulegają. Po analizie danych statystycznych akcji, wypraw i interwencji na przestrzeni kilku ostatnich lat, twórcy projektu doszli do wniosku, że udział grupy wiekowej 11-30 lat, w ogólnej liczbie wypadków to 62,5%! Dodając do tego dane, które mówią, iż powody z których powstają wypadki w górach to:
- Brak wyobraźni 78%
- Brawura 41%
- Lekkomyślność 26%
- Nieprzygotowanie do wyjścia w góry 15%
- Nieodpowiedzialność 10%
- Brak znajomości gór 7%
Jasno widać, że objęcie jak najszerszej grupy młodzieży szkolnej oraz studentów, powinno zdecydowanie obniżyć ilość wypadków w górach. Pierwsze trzy przyczyny powstawania wypadków są zarazem atrybutami młodości, twórcy projektu zakładają, że:
- propagowanie numeru alarmowego 601 100 300
- nauczenie szybkiej identyfikacji stanu poszkodowanego, powiadomienia centrum ratownictwa oraz udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy do czasu nadejścia pomocy
- uświadomienie zagrożeń z jakimi należy się liczyć będąc w górach
- wprowadzenie gotowych wzorców/procedur przygotowania się do pobytu w górach
- opracowanie gotowych rozwiązań pozwalających na przetrwanie w górach w warunkach kryzysowych
- uświadomienie powodów dla których należy dbać o czystość gór
W konsekwencji, ta wiedza pozwoli na redystrybucję informacji zawartych w szkoleniu do szerszych kręgów (rodzice, koledzy, znajomi), to zaś spowoduje radykalne obniżenie wypadkowości oraz stopniową zmianę zachowań turystów w górach.
Szkolenie dostępne jest pod adresem: www.gopr.com.pl
Witam, Mam pytanie co się stało,że strona http://www.gopr.com.pl przestała działać? Może Państwu uda się dotrzeć do twórców i dowiedzieć, bo chciałem sobie wiedzę przypomnieć i nie udało się niestety.