Alpy włoskie - pogoda

Opis aktualnych warunków panujących w górach. Zarówno w poszczególnych pasmach jak i na konkretnych szlakach.

Moderator: Moderatorzy

drixon

Ulubione góry: Tatry

Alpy włoskie - pogoda

Śr 19 kwi, 2017

Hej,

To jest mój pierwszy temat, więc jeśli umieściłem go w niewłaściwym podforum, nie krępujcie się go przerzucić.

Planuje w tym sezonie wyjazd we włoskie Alpy i wejście na Breithorn, Castor i Pollux. Może coś jeszcze jak pogoda i czas pozwolą.
Planowałem wyjazd w lipcu, natomiast ostatnio zastanawiam się, czy popołudniowe słońce nie będzie za bardzo topiło śniegu. Wolałbym uniknąć brodzenia po kolana w rozmoczonym, miękkim śniegu, wobec czego zacząłem zastanawiać się nad innym miesiącem.

Czy wie ktoś kiedy pogoda w tym rejonie jest najstabilniejsza? W grę wchodzi lipiec, sierpień (tutaj obawiam się z kolei opadów), wrzesień i październik.

Będę wdzięczny za wszelkie porady w tym temacie.

Z góry dziękuję za pomoc!

birkut

Ulubione góry: Piryn

Re: Alpy włoskie - pogoda

Śr 21 sie, 2019

Witam

Podepnę się pod temat.
Jakie są szanse w pierwszej połowie października na bezśniegowe warunki na trzytysięcznikach w A. Bergamskich lub na podobnej wysokości (niecałe 3tys.) w Apeninach?

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

Śr 21 sie, 2019

Wg. różnych opracowań w Lipcu najwięcej pada a we Wrześniu pogoda jest bardziej stabilna. Ale z moich osobistych doświadczeń połączonych z maniakalno-depresyjnym śledzeniem prognoz przed wyjazdem wynika, że każdy rok jest inny i raczej nie ma reguły.

Co więcej sugerowanie się długoterminowymi prognozami niejednokrotnie nie wychodzi. W drugiej połowie Czerwca czytałem wiele prognoz (nie polskich ale na stronach FR i CH), że Lipiec będzie tam chłodny, deszczowy i w ogóle kiepski a był ciepły i pogodny a i zdarzyły się niezbyt długo trwające ekstremalne upały ponad 40° w cieniu.

W Alpach pogoda potrafi się zepsuć na cały tydzień i dzień w dzień będzie mgła, chłodno i deszcz a wysoko w górach śnieg albo upał i sucho przez całe 2 tygodnie - również we Wrześniu i pierwszej połowie Października. To jest jednak południe, tam lato trwa nieco dłużej.

birkut

Ulubione góry: Piryn

Cz 22 sie, 2019

Zdaje sobie sprawę, że pogoda w tym samym okresie rok po roku może być różna, a w górach to
zupełnie. W naszych Tatrach często miałem pogodę lepszą w październiku niż w lipcu.
Jednak na czymś się trzeba opierać w planowaniu, a że tzw. prognozy długoterminowe to wielka ściema - więc jedyne na co warto zwrócić uwagę to jak w danym okresie zazwyczaj bywa.

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

Cz 22 sie, 2019

Na jak długo jedziesz? Jak na 2 tygodnie to nie ma opcji byś nie złapał trochę dobrej pogody. Jak na tydzień to ruletka. Na pocieszenie powiem, że obecne lata są suchsze i cieplejsze niż kiedyś. Cały wiek temu Henryk Sienkiewicz mieszkając w Vevey, gapiąc się na Alpy i jednocześnie pisząc Quo Vadis powiedział o tamtejszej pogodzie: "jak nie pada to wieje". Dziś upały i susza tam potrafią trwać cały miesiąc rok do roku jak i w Polsce. Więc na minus dla lodowców, na plus dla górołazów.

Powrót do Aktualne warunki górskie