Rozbijanie namiotu
Gdy planujemy krótki weekendowy wypad można wykorzystać w pełni nominalną pojemność namiotu. Na dłuższe wyjazdy radzimy wybrać model o pojemności większej od ilości osób, które mają w nim mieszkać – podwyższa to zdecydowanie komfort wypoczynku. Radzimy również (szczególnie gdy namiot był już używany) sprawdzić czy jest kompletny oraz zaopatrzyć się w dodatkowe odciągi, śledzie i szpilki.
Wybór miejsca
Teren, na którym stanie nasz namiot, powinien być płaski i osłonięty od wiatru. Teren powinien być lekko zacieniony. Ciągłe nasłonecznienie (promieniowanie UV), może spowodować odbarwienie materiałów tropiku. Nie należy jednak stawiać namiotu bezpośrednio pod drzewami z dwóch powodów: po pierwsze istnieje możliwość zabrudzenia i odbarwienia tropiku przez żrące odchody ptasie, po drugie po deszczu długo jeszcze kapie z drzew. Przed rozbiciem namiotu wybrane miejsce należy dokładnie posprzątać usuwając kamienie, gałęzie i szyszki, a w rejonach bardzo uczęszczanych – niestety także szkło, gwoździe, druty itp.
Rozstawianie namiotu
Usilnie doradzamy, w szczególności po kupieniu nowego namiotu zapoznać się dokładnie z dołączoną instrukcją jeszcze przed wyjazdem. Najlepiej, wykorzystując wolne, słoneczne popołudnie, rozbić namiot na dowolnym trawniku np. w pobliżu domu i zapoznać się praktycznie z jego konstrukcją. Należy pamiętać aby w czasie rozbijania namiotu wszystkie zamki były zasunięte. Odciągów nie należy nadmiernie napinać, natomiast w trakcie dłuższego pobytu systematycznie sprawdzać i regulować. Szczególnie starannie należy sprawdzić poprawność rozstawienia namiotu pod kątem zachowania właściwego dystansu pomiędzy sypialnią a tropikiem.
Biwakowanie
Zagospodarowując namiot należy tak rozmieścić rozmaite przedmioty np. plecaki ze stelażami, lodówki turystyczne, aby nie wypychały ścian sypialni (możliwość zamakania). Należy również unikać kontaktu ostrych, metalowych przedmiotów z podłogą (nogi krzeseł i stolików turystycznych). Ze szczególną uwagą należy przygotować stanowisko kuchenne. Nie może ono znajdować się wewnątrz sypialni. Materiał, z którego uszyte są namioty, jest wprawdzie niepalny, ale pod wpływem wysokiej temperatury ulega stopieniu. Gotując w przedsionku należy uważać na zachowanie właściwej odległości palnika od ściany tropiku. Uwagi te dotyczą również grzejników i lamp gazowych. Kondensacja pary wodnej na powłokach namiotów (roszenie) daje efekt okresowego zawilgocenia, a nawet zamakania namiotu i to również przy dobrej pogodzie. Niwelowanie skutków tego niemożliwego do wyeliminowania zjawiska fizycznego polega na maksymalnej wentylacji namiotu. Roszenie jest szczególnie widoczne w namiotach jedno powłokowych. Jednym z istotnych elementów konstrukcji namiotu są zamki błyskawiczne, zasuwać je należy delikatnie i z wyczuciem, uwzględniając odkształcenia powłok namiotu spowodowane obecnością mieszkańców i przedmiotów.
Składanie i konserwacja
Po zakończeniu biwakowania należy gruntownie wysprzątać namiot i starać się składać go w stanie suchym. Jeżeli jest to niemożliwe wysuszyć namiot jak najszybciej. Nawet składając namiot w czasie dobrej pogody pamiętać należy, że zewnętrzna strona podłogi jest zawsze wilgotna i wymaga dodatkowego osuszenia. Jeżeli konieczne jest zmycie podłogi lub tropiku należy stosować wodę lub wodę z mydłem (nie używać środków chemicznych). Stelaż nie wymaga zabiegów konserwacyjnych, natomiast zamki błyskawiczne powinny być systematycznie konserwowane parafiną lub silikonem. Można również impregnować nici szwów specjalnym impregnatem dostępnym w sklepach sportowych. Ostatnia uwaga nie dotyczy namiotów wykonanych w technologii szwów podklejanych. Po sezonie namiot przechowywać w suchym miejscu.