Co można wwzieźć do Polski? Limity celne
1 maja 2004 r. zniknęły granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską. Turyści podróżujący po krajach Unii nie podlegają żadnym ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego i nie podlegają odsprzedaży.
Pojęcie “do użytku osobistego” oznacza również wykorzystanie przewożonych towarów na prezenty, jednakże ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą oraz dodatkową karą. Odebraniu może również podlegać pojazd, którym towary są przewożone.
Limity celne towarów przywożonych do Polski z innych krajów UE
Przykładowo, przewożone towary akcyzowe uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:
- 800 papierosów, (przy wjeździe do Danii, Finlandii i Szwecji – 200 papierosów),
- 200 cygar,
- 1 kg tytoniu,
- 10 litrów spirytusu,
- 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto),
- 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego),
- 110 litrów piwa.
Wywóz tych towarów z Polski do krajów UE regulują przepisy wewnętrzne każdego z tych krajów. Zalecane jest zapoznanie się z nimi przed wyjazdem w przedstawicielstwach dyplomatycznych lub ich na stronach internetowych. Generalna zasada mówi, że osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych lub tytoniowych. Przed planowaną podróżą należy się upewnić, czy w danym kraju nie wprowadzono dodatkowych ograniczeń (np. w Szwecji osoby, które nie ukończyły 20 lat nie mogą przewozić alkoholu).
Po przystąpieniu Polski do UE zniknęła możliwość ubiegania się przez polskich turystów wracających do kraju o zwrot podatku VAT od towarów zakupionych w krajach unijnych.
Limity celne towarów przywożonych do Polski z Ukrainy
- 1 litr alkoholu powyżej 22% (dotyczy to również 80% alkoholu etylowego) albo 2 litry alkoholi o mocy do 22%,
- 4 litry win niemusujących,
- 16 litrów piwa,
- 40 papierosów lub 200g tytoniu,
- żywność – równowartość 50 EUR.