Chabówka, skansen taboru kolejowego
Sekcja Utrzymania i Napraw Taboru Zabytkowego “Skansen” Chabówka, potocznie “Skansen taboru kolejowego w Chabówce” istnieje w Chabówce koło Rabki Zdroju od 1993 roku. Skansen został zlokalizowany na terenie byłej lokomotywowni pochodzącej z 1944 r. W latach rozkwitu kolejnictwa stacjonowało tu 80 parowozów. W swoich zbiorach skansen posiada 51 parowozów (w tym 8 czynnych), 25 sprawnych wagonów pasażerskich, 55 wagonów towarowych, 5 pługów odśnieżnych i szereg innych urządzeń.
Ogółem zgromadzono 135 różnych zabytkowych pojazdów szynowych i urządzeń do pracy na kolei. Lokomotywy przeważnie pochodzą z chrzanowskiego Fabloku z lat 50. Niektóre są znacznie starsze, w tym parowóz tendrzak z 1878 roku, najstarszy spośród zachowanych w Polsce parowozów (z prędkością konstrukcyjną 45 km/godz).
Atrakcją są również zabytkowe wagony towarowe oraz czynna drezyna, którą jeździli kolejowi dyrektorzy – stary model samochodu Warszawa, po zmianie kół może poruszać się również po drogach.
W izbie pamiątek zgromadzono wiele ciekawych eksponatów i materiałów piśmiennych związanych z historią kolejnictwa.
Na terenie skansenu znajduje się zabytkowa hala lokomotywowni, budynek administracyjny (wraz ze schronami przeciwlotniczymi), hydrofornia, kanały oczystkowe (służące do oczyszczania paleniska z popiołu), żurawie wodne i wyciąg węglowy.
Skansen oferuje 50 miejsc hotelowych w pokojach 2, 3 i 4 osobowych. Oferuje dwa standardy: turystyczny i podwyższony.
Oprócz pociągów specjalnych, składy z Chabówki prowadzą pociągi z okazji Mikołajek oraz pociągi noworoczne, jak również pociągi na różne kolejowe rocznice. Pociągi dostępne są także na zamówienie np. do produkcji filmów (m.in. Lista Schindlera, Katyń).
![]() |
Autor panoramy: Maciej G. Szling |